Fotovoltaika jako trend a rozhovor pro Quartier

Přepis článku z: https://www.quartiermagazin.cz/fotovoltaika-jako-trend/

Přemýšlíte o instalaci fotovoltaických panelů, ale nevíte, kde začít? Etienne Schöbel z firmy Ewa Systems se v rozhovoru pro Quartier zabývá všemi klíčovými otázkami, které byste měli vzít v úvahu. Od vysvětlení, jak funguje fotovoltaická technologie, až po to, jak může ovlivnit hodnotu vašeho domu, proč byste měli jednat s distributorem energie před podpisem smlouvy a na co si dát pozor při výběru realizační firmy. Nahlédněte do světa fotovoltaiky a objevte, jak můžete svůj domov přetvořit na udržitelný zdroj energie a přitom přispět k ochraně životního prostředí.

Jak funguje fotovoltaická technologie? Jaké jsou její výhody vzhledem k životnímu prostředí a naší peněžence?

Solární panely fungují tak, že využívají světlo ze slunce a mění ho na elektřinu, kterou můžeme používat v domácnosti. Tímto způsobem vyrábějí energii bez škodlivých plynů, což je skvělé pro naši planetu. Navíc, slunce nám nikdy nedojde, takže toto je způsob, jak získat energii, která se nevyčerpá. Ano, instalace solárních panelů může být na začátku nákladná, ale v dlouhodobém horizontu nám ušetří i několik desítek tisíc korun ročně za elektřinu. Navíc, když naše panely vyrobí více energie, než potřebujeme, můžeme ji prodat zpět do elektrické sítě a vydělat na tom. Solární panely také nevyžadují mnoho údržby a jejich životnost je cca 35 let.

Jak mohou solární panely ovlivnit hodnotu našeho domu, případně plány na prodej nebo pronájem nemovitosti?

Solární panely mohou zvýšit hodnotu vašeho domu díky úspoře nákladů na energii, zájmu o zelené technologie a možnosti energetické nezávislosti. Nicméně, přestože mohou přidat hodnotu, je důležité vzít v úvahu počáteční investici, stav a věk panelů a specifika lokálního trhu. Před rozhodnutím o instalaci je vhodné konzultovat s realitním odborníkem.

Častým marketingovým tahákem bývá realizace do třiceti dnů. Dá se podle vás tato lhůta splnit?

Realizace fotovoltaické elektrárny (FVE) není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Před její instalací je nutné požádat o připojení u distributora. To může trvat dva až tři dny. Žádost totiž musí zpracovat náš projektant a poté distributor má 30 dní na vyjádření. V tomto kontextu je otázkou, zda je montáž do 30 dnů skutečně reálná. V praxi tak nastávají běžně problémy, jako například nesplnění dohodnutého termínu dodavatelem.

Proč je nutné nejprve jednat s distributorem?

Distributor, tedy ten, kdo vám dodává elektřinu, vám řekne, jaké podmínky musíte splnit, pokud chcete mít doma solární elektrárnu. U rodinných domů je častým problémem to, co se stane s přebytkem energie, kterou solární panely vyrobí, ale vy ji nevyužijete. Pokud vám distributor nepovolí poslat tento přebytek energie zpět do sítě, nemá pro vás smysl instalovat velkou solární elektrárnu. Například – pokud vaše domácnost spotřebuje za rok 5 MWh energie a nemáte doma velké spotřebiče, jako je tepelné čerpadlo nebo sauna, instalace elektrárny o výkonu 10 kWp pro vás nebude výhodná.

Co se stane, pokud podepíši smlouvu s poskytovatelem fotovoltaického zařízení dříve, než podám žádost distributorovi energií?

Některé firmy podepisují smlouvy s klienty ještě předtím, než zjistí, jestli mohou posílat přebytek energie zpět do elektrické sítě. Takové firmy chtějí prodat co nejvíce solárních panelů. Ale co když vám pak nebude povoleno posílat přebytek energie do sítě, a vy ale už máte smlouvu na velkou solární elektrárnu, kterou nebudete plně využívat? U nás je postup jiný. Nejdříve se s vámi osobně setkáme a vysvětlíme, jak solární elektrárna funguje. Zjistíme, jestli je vůbec možné ji u vás nainstalovat. Pak nám dáte souhlas, abychom zařídili vše potřebné s vaším dodavatelem elektřiny. Ten nám do měsíce pošle smlouvu a podmínky pro instalaci solární elektrárny. Až potom, co se s vámi znovu sejdeme a probereme další postup, podepíšeme smlouvu.

Na co si tedy je třeba dát pozor?

V Česku je hodně firem, které pracují se solární energií, a je jich stále víc. Často se stane, že lidé pozvou dvě až tři firmy, získají od nich nabídky a pak si vyberou tu nejlevnější. Problém je, že firmy často šetří na materiálech, aby se přizpůsobily dotacím. My se ale zaměřujeme na kvalitu. Rozhodli jsme se, že nebudeme instalovat čínské střídače, které se špatně opravují. Pro rodinné domy nabízíme jen střídače od Fronius, což je silná rakouská firma. Jsou trochu dražší než čínské, ale je jednoduché provádět jak záruční, tak pozáruční servis

Jak funguje střídač?

Střídač je srdcem fotovoltaiky. Laicky řečeno, pokud nefunguje jeden panel z dvaceti, rozdíl téměř nepoznáte. Avšak pokud dojde k problému se střídačem, který převádí stejnosměrný proud na střídavý, celá elektrárna přestane fungovat. Proto je střídač položka, na které by se při instalaci fotovoltaické elektrárny nemělo šetřit.

Podle čeho tedy vybírat realizační firmu?

Několikrát se nám stalo, že jsme přijeli ke klientovi a zmínil se, že jsme první, koho zajímá střecha a rozvaděče. Pokud vám realizační firma nabízí fotovoltaickou elektrárnu a ceník bez prohlídky střechy, mělo by to vzbudit podezření. Důležité je také zjistit, jaké komponenty firma instaluje – může to ušetřit hodně času a peněz. Dále je dobré, aby realizační firma byla v okruhu 100 km. Pokud nastane problém s FVE nebo potřebujete pravidelný servis, ale firma je například z Ostravy a klient z Plzně, může se servis značně protahovat, především v letních dnech, kdy je sezóna v plném proudu.

Jak to funguje u vás?

Nejprve se s klientem domluvíme na osobní schůzce, kde u rodinného domu prozkoumáme možnosti a vysvětlíme, jak celý systém funguje, aby byl klient do světa fotovoltaiky zasvěcen. Následuje podání žádosti o připojení elektrárny u distributora. Po obdržení smlouvy od distributora se s klientem znovu setkáme, abychom probrali možnosti instalace. Pak uzavřeme smlouvu o dílo a díky tomu, že máme většinu zboží skladem, je možné realizaci zahájit téměř ihned v závislosti na volných termínech a počasí.

Jaké další produkty a služby svým zákazníkům nabízíte?

Nabízíme řadu služeb zaměřených na udržitelný životní styl, které přesahují rámec fotovoltaických systémů. Naše nabídka zahrnuje čističky vzduchu, systémy pro úpravu a filtraci pitné vody v domácnosti. Chystáme se také instalovat nový systém pro ohřev vody na topení a užívání, který budeme jako jediní provádět na východě Čech. Pokud všechny naše testy proběhnou úspěšně, plánujeme spustit tuto horkou novinku na jaře 2024. Také pomáháme s vyřízením žádostí o dotace na solární systémy, fotovoltaické elektrárny a dobíjecí stanice pro elektromobily. Jelikož se snažíme přispět k ochraně životního prostředí, spojili jsme se s projektem Sázíme Česko. Za každý instalovaný kilowatt zasadíme strom jako způsob, jak vrátit něco zpět přírodě.

Autor: Helena Pondělíčková
Foto: Jakub Macháček, archiv

Zdroj: https://www.quartiermagazin.cz/fotovoltaika-jako-trend/

Máte zájem
o konzultaci
našich služeb?

Kontakty

Fotovoltaické elektrárny

Úprava pitné vody

Back office + dotační oddělení

Potřebujete rychlou a nezávaznou online konzultaci? Jsme tu pro Vás!

    Nebudeme vám říkat věci, které se hezky poslouchají, ale pravdu.